Autorka: MUDr. Iveta Skálová – Špatenková
Mandaly jsou léčivé obrazy duše kruhového tvaru, které symbolizují nekonečnost života, jeho proměn a nekonečnost jeho forem. Nejsou to jen krásné obrázky, jež vznikly kombinací barev a tvarů, ale nesou v sobě sílu, kterou vyzařují do prostoru. Sílu, která symbolizuje naše Bytostné Já.
V tomto prvním díle seriálu o mandalách stručně a obecně nastíním tématiku čaker a čakrových mandal.
Čakrové mandaly slouží k harmonizaci jednotlivých energetických center – čaker. To jsou místa na těle, ve kterých se dotýká vnitřní realita vnějšího světa. Propojují tedy vnější svět s vnitřním. Základních čaker je sedm a nacházejí se podél páteře až k temeni hlavy. Pro člověka je důležité, aby byly ve vzájemné harmonii; není-li tomu tak, dochází k fyzickým i psychickým obtížím. Z těchto důvodů je jasné, že čakry jsou velmi exponovaná místa a vyžadují naši péči. Sedm čakrových mandal slouží jako každodenní nástroj pro vyrovnání a harmonizaci jednotlivých center. Úkolem těchto mandal je v podstatě zlepšení plynulého proudu životní energie jednotlivými čakrami, což v důsledku ovlivní psychické i fyzické zdraví.
Systém sedmi čaker bychom mohli popsat jako systém sedmi základních energií, které máme poznat, jejich kvalitu si plně zvědomit a rozvinout ji během života. Tyto kvality přesahují kulturní hranice, můžeme se s nimi setkat v rozličných kulturách i dobách a na symbolické rovině vytváří jakousi mapu naší životní cesty, která je zapsaná v našem těle a psýché. Popisujeme-li témata jednotlivých čaker, popisujeme archetypy zrání a lidského vývoje v sedmi odlišných fázích. V každé fázi přicházíme k hlubšímu pochopení osobní síly a toto sebepoznání, které se stává naší prožitou součástí, nás přibližuje k vyššímu vědomí – Bytostnému Já.
Životní vývoj probíhá v etapách. V každé z nich člověk řeší určitá témata. Cílem je pochopení a poznání, že všechno, co se v našich životech odehrává, má svůj skrytý význam. Pokud se však jakkoli vyhýbáme, ať už vědomě či nevědomě, odpovědnosti k výzvám jednotlivých fází, může se tento nežitý vnitřní požadavek projevit ve vnějším světě jako nepříznivá osudová událost či v těle jako nemoc. A konkrétní čakrová mandala se může stát právě pomocníkem k nalezení síly procházet těmito výzvami. Barvy a symbolické tvary se odedávna používají k vyrovnávání psychického napětí, které s sebou životní změny přinášejí.
Konkrétní barvy a jejich seskupení v mandale může umocnit, nebo naopak oslabit určitou reakci a tak člověka přiblížit k jeho skutečnému prožívání. Skrze pochopení prožitku lze narovnat i myšlenkové stereotypy, které emocionální pochody v těle vyvolávají. Na fyzickém těle prožíváme přímo všechny emocionální stavy, které jsou vyvolávány naším myšlením a prožíváním. V těle tak zažíváme biologické důsledky svých vlastních rozhodnutí, které se mnohdy manifestují jako fyzická nemoc. I takový stav lze ovlivnit působením barev a mandal, které mohou mocně přispívat k uzdravení organizmu.